Kitap Sırtı

Bir beden, içine kapatılmış, hapsedilmiş gibi duran bir mahremiyetin belirtisi ise, bu bedenin ten olmasındandır(...)
Bu haber 2015-02-21 20:38:14 eklenmiş ve 732 kez görüntülenmiştir.

Kitap Sırtı

 

Fuat Çiftçi

 

Bir beden, içine kapatılmış,

hapsedilmiş gibi duran

bir mahremiyetin belirtisi ise,

bu bedenin ten olmasındandır(...)

Ortega Y. Gasset

 

Ayartıcı, sapkın gözü kara gelir kitap sırtları. Yine de cinsel haz objesi olmaya aday et yığını olarak görmem sırtı. İradesi dışında soyunmak zorunda kalan kişinin sırtı, gizemli ayrıcalığını kaybeder bende.  Engelleyici, bozucu gözdağı verir bana, çıplağı sonsuza kadar soymak eylemi… Ön yargıları yok etme zevki verirler.

Kitap sırtları, durmayan, hep devinen değişmeyi müjdeler, kadın sırtı da. Oysa cinsellik aynının dansı içinde değişmeden kalır. Kitap sırtı, içine hapsedilmiş mahremiyetin alevini tutuşturur, en arsız en edepsiz inlemeleri de bedenleştirerek… Hışırtısı kulaklarda ayine dönüşen kitap sayfaları nasıl arzunun karanlık odası olabilirler ki, kitap sırtı tenin özgürlüğünü, durmayan değişimi yer bitirirken? Kitap sırtıyla kucaklaşmanın teridir belki de şiir diye yazıyorum bunları. “Bilinçaltının erotik suçu” da diyebilir miyiz şiir için? (Şiir, sadece kendi varoluşunun nedenlerini silmek için varolan sonuç, belki de…) O dayatanı, yaşamsal uyanıklılığı önceleyen, güneş güneş sözlerle okuyucuyu eriten, kendi ülkesine çeken, bir sürü öteki yaratan şiir kitaplarının sırtları yok mu? Kitap sırtlarının sonsuz çeşitliliği, aşkın arzunun bilinçdışıdır. Bu bilinçdışı yanılsamaya erotik fantezi diyemeyiz sanırım… Kitap sayfaları kendini dağıtmadan, tutarlılığını kaybetmeden, okur körlüğüne yanıt verebilir mi?

Kitap sırtları yağmur budatır, rüzgârdaki hevesin içini gösterir, tüm duygulanımların orkestrasıdır; şiirle dünyayı yoklayanlara reçetedir. Kitap sırtının kimi kez kapalılığında esrar vardır; duygu bozar, akıl bozar. Kendi imkânsızlığının izlerini silmekle uğraşan şiir gibidir kitap sırtları. Ek bir ruhturlar. -Duygu, heyecan ötesidirler. Duygudaşlığın ötesindedirler. Enerjinin öteki gizli bölgesidirler. Çok farklı zarafet düzenini temsil ederler; yaşamın yoğunluğunun çekilip uzatıldığı hiçbir ara durumda kalmaz kitap sırtları…- Felç olmuş nesne- bakışa (pornografi söz konusu) indirgemezler bizi. Kaba ve kasvet verici değildir kitap sırtı…

Kitap sırtlarındaki kesiklerin, oyukların, kabartmaların (burada kadın bedeninin üzerinde kurulan baskı ve şiddet söz konusu değildir.)  dönüştürücülüğünü, bedeni yeniden oluşturarak onun sınırlarını zorladığını; bunların baştan çıkarıcı ve hipnotik olduğunu vurgulamak isterim. Kitap sırtlarındaki işaretleri, eril düzenin kadından çalmış olduğu yeri, yine kadınların kurma çabası olarak algılıyorum; bu işaretler, mahremiyeti içinde, muhatabı olmayan bir reklam çağrısı olarak kabul edilemezler.

Eşsiz verili düzen içinde temsil edilemeyen büyük ötekidir kitap sırtı; bir üst dildir, kimi kez keyif hırsızlığı… Haset mantığını görmem kitap sırtında; ötekinin mevcudiyetini şiddet olarak algılatmaz da ondan. Bir keyif çekirdeği değildir kitap sırtı… Şifreli bir melodi ya da gizli formül olmayı hiç düşünmemiştir ve ölümcül keyfin asla büyüleyici bir imgesi olmamıştır. Ama toplumsal varoluşun belirlenimlerini, kısıtlamalarını ve sınırlarını ne yapar eder, yıkar kitap sırtı.

Kitap sırtında dövme ve piercing gördünüz mü? Ne iyi olurdu değil mi?  Düzenin kodlanmış farklılıklarını yıkan isyankâr oluş hallerini bir bir dillendirirdi o zaman, kitap sırtları.

Kitap sırtları, teşhirci değildir. Sessiz ve tekrarcı yapıyı sunmazlar. Kitap sırtlarının okurunu baştan çıkartmak gibi niyeti yoktur. Sapkın ve sembolik değillerdir. Saf, iffetli bir çıplaklık olarak da kabul edemeyiz kitap sırtlarını. Tüm örtmecili kalıpların ötesinde kimliksel bir sürekliliği ifade ederler… Tüm iktidarların üzerinden atlayarak doğrudan doğruya okur bedenine kaydedilen saf maneviyattır kitap sırtı. Otorite ruhunun gizli üyeliğine soyunmamıştır hiçbir dönemde…

Dışlayıcı, ayrımcı, ırkçı boyutlar taşımamış, cüzam kolonileri kurmamış, küresel melezleşmeyi akışkan kimlik parçası olarak görmemiş öteki uçtur kitap sırtları.

 

 

 

 

ETİKETLER : kitap sırtı fuat çiftçi şiir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNÜMÜZ ŞİİRİ haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Şiiri Özlüyorum - Fuat Çiftçi
© Copyright 2013 nothing.
ŞİİRİ ÖZLÜYORUM
Ana SAYFA
İletişim
Şiiri Özlüyorum Dergisi
Mobil Site
ÖDÜLLÜ ŞİİR KİTAPLARI
Behçet Aysan Şiir Ödülünü Alan Kitaplar
ŞİİR ÖDÜLLERİ
Behçet Aysan Şiir Ödülü
Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü
Kıyı-Ruhi Türkyılmaz Şiir Ödülü
ARKADŞ Z . ÖZGER ŞİİR ÖDÜLÜ
ŞİİR GÜNDEMİ